Zdjęcia na manekinie – skąd wynika ich popularność?
3 lipca, 2024Jesienna kolekcja odzieży damskiej TooToo – klasyka kontra trendy
6 sierpnia, 2024Chcąc dokładnie wyjaśnić, czym jest slow fashion, należy zacząć tak naprawdę od zrozumienia jego przeciwieństwa, a więc fast fashion. Fast fashion, czyli szybka moda, to dominujący w branży model biznesowy, który zakłada szybką produkcję ubrań przy możliwie niskim nakładzie finansowym. W schemat ten wpisują się wszystkie popularne sieciówki, reagujące ekspresowo na trendy poprzez wprowadzanie nowych kolekcji nawet co kilka tygodni.
Tak błyskawiczne odpowiadanie na potencjalne potrzeby klientów nie obywa się jednak bez ofiar. Duże marki zlecają produkcję przede wszystkim do krajów Azji, gdzie w większości przypadków nieprzestrzegane są ani prawa człowieka, ani tym bardziej pracownicze. W efekcie ubrania dla sieciówek szyją dzieci, osoby żyjące w skrajnym ubóstwie czy niedożywione.
Idea slow fashion stanowczo przeciwstawia się takiemu stanu rzeczy, zakładając, że moda powinna być kreowana w świadomy, zrównoważony sposób. Chodzi tutaj nie tylko o traktowanie wszystkich osób biorących udział w łańcuchu produkcyjnym z szacunkiem, ale też zwróceniu uwagi na kwestie środowiskowe.
Slow fashion a ochrona środowiska
Jak dobrze wiemy, fast fashion generuje rocznie ogromne ilości odpadów – często są to nie tylko łatwo zużywające się ubrania (z uwagi na swoją niską jakość wykonania), ale też akcesoria, które wyszły po prostu z mody. Szyte w większości przypadków z poliestru i innych sztucznych włókien ubrania lądują na wysypiskach śmieci (a często po prostu dookoła nas), gdzie będą spoczywać przez kolejne setki lat, zatruwając środowisko.
Jednym z kluczowych postulatów slow fashion jest więc zrównoważona produkcja zakładająca wytwarzanie optymalnej ilości odzieży. Z tego powodu wiele marek działających w tym modelu nie składuje w ogóle ubrań w magazynach, lecz szyje je dopiero na zamówienie klientów. Naddatek to jedno, inną kwestią jest również wykorzystywanie naturalnych, biodegradowalnych tkanin, do których należą m.in. bawełna, len, wiskoza czy jedwab. Co ważne, istotny jest nie tylko sam surowiec, ale też jego pochodzenie.
TooToo w duchu slow fashion
Jesteśmy polskim producentem odzieży damskiej, który nadzoruje osobiście cały proces powstawania ubrań. Jako że działamy w zgodzie z ideą slow fashion, na pierwszym miejscu stawiamy wysoką jakość wyrobów – zarówno w zakresie doboru tkanin, jak i wykonania. Co ważne, każde z zamówień realizujemy indywidualnie, dopasowując fason do podanych przez klientów wymiarów. Zachęcamy do skorzystania z oferty szycia na miarę. Jesteśmy przekonani, że zauważysz różnicę!